flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Забезпечення рівного доступу осіб із обмеженими фізичними можливостями до правосуддя

10 лютого 2016, 09:52

Забезпечення рівного доступу осіб із обмеженими фізичними можливостями до правосуддя.

 

У законодавчих документах України почав використовуватися термін «особа з обмеженими фізичними можливостями», зокрема в Указі Президента України «Про додаткові заходи щодо посилення соціального захисту інвалідів та проведення в Україні у 2003 році людей з інвалідністю», в Генеральній угоді між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб’єднаннями  на 2008-2009 роки.

Аналіз нормативно-правової документації свідчить, що існує безліч понять, які аналогічні терміну «інвалід», яким визначається характеристика стану людини, відносять її до особливої групи суспільства, що потребує сторонньої допомоги, однак це поняття з року в рік трансформується і набуває нових рис і особливостей. 

Статтями 9, 13 «Конвенції про права інвалідів» передбачено право інвалідів на ефективний доступ до правосуддя. З метою надання людям з інвалідністю можливості вести незалежний спосіб життя й усебічно брати участь у всіх аспектах життя, держави-учасниці  зобов’язані вживати належних заходів для забезпечення людям з інвалідністю доступу нарівні з іншими до фізичного оточення, до транспорту, до інформації та зв’язку, зокрема інформаційно-комунікаційних технологій і систем, а також до інших об’єктів і послуг, відкритих або таких, що надають населенню, як у міських, так і в сільських районах.

Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме ст. 26, ст. 27, передбачено, що підприємства, установи, організації зобов’язані створювати умови для безперешкодного доступу людей з інвалідністю до об’єктів фізичного оточення. Проектування, будівництво і реконструкція об’єктів фізичного оточення без пристосування для використання людьми з інвалідністю не допускається.

25 листопада 2015 року відбулось розширене засідання Комітету ВРУ у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю на тему: «Забезпечення рівного доступу людей з інвалідністю до правосуддя».

Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право звернутися за захистом своїх прав до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

08 лютого 2015 року  в приміщенні Управління праці та соціального захисту населення Менського району Чернігівської області за «круглим столом» з головним спеціалістом Управління соціального захисту населення Менської районної державної адміністрації Таргонською І.А. разом з керівником апарату  Менського районного суду Чернігівської області Стоцька І.Д.   відбулось обговорення теми:  «Забезпечення рівного доступу людей з інвалідністю до правосуддя».

Мета заходу – підвищення потенціалу організацій, що надають правові послуги, захищати інтереси малозабезпечених громадян; доступність осіб з інвалідністю до правосуддя, напрацювання рекомендації втілення  Конвенції про права інвалідів.

         Головний спеціаліст  Управління соціального захисту населення Менської районної державної адміністрації Таргонська І.А. зазначила, що на даний час в Менському районі на обліку перебуває близько 2 549 осіб з інвалідністю. Питаннями зайнятості та працевлаштування інвалідів переважно займаються служба зайнятості, органи соціального захисту населення. Особи з обмеженими фізичними можливостями знаходяться на постійному контролі у Менському районному центрі зайнятості. Кожного року проводиться День інвалідів. Служба зайнятості в останні роки намагається докласти максимум зусиль щодо підвищення рівня працевлаштування осіб з обмеженими можливостями. Цьому сприяє внесення змін до деяких законодавчих актів стосовно соціальної захищеності інвалідів.

Керівник апарату Менського районного суду Чернігівської області Стоцька І.Д. повідомила, що Менським районним судом Чернігівської області створюються належні умови, при яких кожному учаснику судового процесу гарантується рівність у реалізації наданих процесуальних прав та у виконанні процесуальних обов’язків, передбачених процесуальним законом.

Питання щодо зручного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями, громадян похилого віку та маломобільних груп населення до суду не залишається поза увагою.

Проведено ряд заходів:

1.                                встановлено пандус (бетонна конструкція), який забезпечує можливість підйому інвалідів на рівень входу до будівлі першого поверху;

2.                                облаштовано кнопку виклику чергового (працівника поліції) та інших потреб;

3.                                облаштовано майданчик, який захищений від атмосферних опадів (вхідна площадка – навіс);

4.                                ширина коридорів та дверні прорізи дозволяють вільно пересуватися на кріслах-колясках;

5.                                забезпечено доступ до інформаційних стендів;

6.                                постійно працюють працівники поліції, які надають допомогу в реєстрації громадян та інше;

7.                                існує «вільний доступ» до канцелярії суду, приймальні керівника апарату, зали судових засідань, які розміщені на першому поверсі;

8.                                у залах судових засідань визначені спеціальні місця для інвалідів та встановлені інформаційні таблички: «місця для людей з обмеженими можливостями»;

9.                                судовий розпорядник надає консультативну допомогу щодо напрямків руху, забезпечує супровід вказаних осіб та при потребі надає фізичну допомогу;

10.                           у суді встановлено необхідне обладнання для проведення судових засідань в режимі відео-конференції;

11.                           представники сторін можуть обмінюватися з судом документами в електронній формі.

На даний час територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Чернігівській області приймаються заходи доповнення таблиць та створення інформації суду у збільшеному вигляді для громадян із вадами зору.

Вирішується питання щодо розміщення інформації шрифтом Брайля (інформаційні таблички з напрямком руху, назвою суду, кабінетів, залів тощо), маркування перепадів підлоги. 

У планах суду – організація інших додаткових заходів з пристосування приміщення до потреб людей з обмеженими можливостями, зокрема  облаштування спеціально пристосованих місць для ознайомлення з матеріалами справи,  будівництво пристосованого санвузлу.

Задля сприяння інвалідам у реалізації їх права щодо рівного доступу до правосуддя, відповідальною за надання допомоги людям з особливими потребами (інвалідам) у Менському районному суді Чернігівської області визначено судового розпорядника, а за його відсутності – особу, яка його замінить.

Звертаємо увагу, що Менський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, забезпечує надання правової допомоги особам, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб; ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань та іншій категорії осіб, зазначених у пунктах 3-7 частини першої статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

Юрисдикція Менського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: Коропський район, Корюківський район, Менський район, Новгород-Сіверський район, Семенівський район, Сосницький район, Щорський район, місто Мена, місто Новгород-Сіверський.

Менський  місцевий центр з надання безоплатної вторинної допомоги знаходиться за адресою: 15600, вул. Червона площа, буд.9, м. Мена Чернігівської області, телефон: (04644) 3-30-01, електронна пошта: mena.chernihiv@legalaid.gov.ua, директор: Єрмоленко Анатолій Анатолійович.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги:  

0-800-213-103.

 

Керівник апарату Менського районного суду Чернігівської області  Стоцька І.Д., 

прес – секретар Менського районного суду Чернігівської області Омельяненко Л.І..