flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

На скільки жителі Менського району довіряють Менському районному суду

02 березня 2016, 14:11


 

 

На скільки жителі Менського району довіряють

Менському районному суду.

 

Існування будь – якого державно – владного інституту не може бути повністю вільним від впливу соціуму, від якого значною мірою залежить ефективність його функціонування.

Судочинство – особливий вид державної діяльності. Саме на правосуддя покладається завдання з гарантування дотримання прав кожної людини та контролю за виконанням чинного законодавства. Найважливішою якістю судді є суспільна довіра до нього, тобто усвідомлення громадськістю того факту, що цей суддя здійснює правосуддя відповідно до права. Довіра суспільства до судової влади є найбільш цінною якістю, якою вона володіє. Потреба в довірі суспільства не означає потребу в її популярності, а означає потребу в підтриманні суспільного відчуття, що судове рішення приймається чесно, об’єктивно, нейтрально і неупереджено.

         В межах проекту «Громадське дослідження рівня задоволеності громадян якістю функціонування судів Чернігівської області та Київського апеляційного адміністративного суду з використанням методології КГЗ (карток громадського звітування)» протягом листопада - грудня 2015 року в приміщенні Менського районного суду проводилось вибіркове опитування відвідувачів щодо якості функціонування суду.

Анонімне опитування мало на меті проаналізувати стан незалежності, неупередженості та доступності Менського районного суду Чернігівської області, як складової загальної судової системи України, та комфортності перебуванні відвідувачів в приміщенні суду.

         Висловити свою думку з цього приводу погодилось 75 відвідувачів Менського районного суду. Це були особи віком загалом від 26 до 59 років, різної статі, з різною освітою, жителі як м. Мена так і Менського району. Після завершення опитування, анкети були передані для опрацювання Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини.

         Згідно результатів опитування  відвідувачів Менського районного суду, громадяни загалом високо оцінили роботу установи: 69,10% на відмінно, 29,40% - добре і лише 1,50% - задовільно. Оцінювання проводилось за 5-ти бальною шкалою. Так, зручність умов перебування в приміщенні суду громадянами оцінено на 4,93 бала. Задоволеними є відвідувачі щодо якості та доступності інформації з приводу зразків документів та відомостей про порядок сплати судового збору, розміщеної на інформаційних стендах та на сайті Менського районного суду.  Схвально відгукнулись громадяни з приводу своєчасності отримання повідомлень про розгляд справ, а також про обґрунтованість затримки та перенесення судових засідань. Що стосується етичності поведінки суддів та працівників апарату, то загалом відвідувачі висловили думку, що працівники суду однаково ставляться до всіх незалежно від соціального статусу, у спілкуванні зі сторонами по справі проявляють доброзичливість, повагу, професіоналізм, знання своєї справи і цей напрямок діяльності суду в середньому оцінили на 4,9 бала з 5-ти можливих.    

         Останнім запитанням анкети респондентові пропонувалося визначитися: «Які конкретні зміни, на його погляд, необхідні для покращення роботи цього суду сьогодні».  Пропозиції з цього приводу були різні, але майже всі, а зокрема такі як: призначити суддів, змінити місце розташування суду, бо незручно добиратись, облаштувати туалет для відвідувачів суду в приміщенні, забезпечити громадським транспортом до будівлі суду, можуть вирішуватись лише на державному рівні, оскільки Менський районний суд не є розпорядником державних коштів, і вказані питання не належать до його компетенції.

         Отже, з одного боку, такі дані дають підстави стверджувати, що ставлення громадян до суду поступово починає змінюватися. Проте суспільна думка про судову владу формується не тільки, і не стільки, особами, які мають особистий досвід взаємодії із судами через участь у судових розглядах, а й особами, які не довіряють суду «з чужих слів» і на підставі сформованих стереотипів про стан правосуддя.

Покликання суду в будь-якій державі – вирішення спору, тому суди завжди перебувають на вістрі конфлікту й прогнозовано страждають від громадської недовіри, адже в переважній більшості розглянутих судом справ хоча б одна зі сторін завжди залишається незадоволеною, якщо суд прийме не бажане для неї рішення.

Думаю, що ніхто не стане заперечувати, що на формування стереотипів, стійких негативних асоціацій, а отже, на довіру громадян до суду впливають різні фактори, зокрема відсутність стриманості політиків, представників влади та ЗМІ у висловленні власних суб’єктивних думок щодо діяльності судів і суддів. Тож давайте усвідомимо, що реалізація нашого прагнення увійти до європейської спільноти демократичних суспільств повинна розпочатися власне з нас самих. Всі ми, пересічні громадяни, політики, судді, парламентарі та вищі посадовці держави, і загалом, і кожен окремо, маємо стати прикладом законослухняності, виваженості й розсудливості в судженнях.         

 

 

Помічник судді

Менського районного суду                                 І.В.Комова