flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Чи будуть зменшені ставки судового збору?

29 листопада 2016, 14:49

 

Європейський суд з прав людини  трактує доступ до правосуддя як одне з фундаментальних прав  людини і громадянина, яке випливає зі змісту права на справедливий, незалежний, безсторонній суд, утворений на підставі закону.

За Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод усім гарантується право на справедливий суд та ефективний спосіб правового захисту.  

Національне законодавство також гарантує усім рівний доступ до правосуддя і захист свої порушених прав і інтересів у суді. Однак здійснення цього права може бути обмежене за умови надмірного економічного тиску. Таким чином суттєве збільшеного судового збору стає фінансовою перешкодою для звернення до суду. 

На даний час питання стягнення судового збору та його розмір регламентується Законом України «Про судовий збір», відповідно до якого судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, тобто розмір судового збору прив’язаний до розміру мінімальної зарплати.

Слід  зазначити, що проектом Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» передбачено, що розмір мінімальної заробітної плати складатиме 3200 грн. Відповідно це  призведе до  збільшення розміру судового збору.

Тому у Верховній Раді України  зареєстровано проект Закону України № 5389-2 «Про внесення змін до Закону України «Про судовий збір» (щодо зменшення ставок судового збору та доповнення переліку суб’єктів, які звільняються від його сплати)».

Проектом цього Закону передбачається зменшення ставок судового збору та пропонується розширити коло осіб, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи у суді, а саме: ветерани війни та особи, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», - у справах щодо спорів, пов’язаних з розглядом питань стосовно їх соціального захисту; споживачі – у справах щодо спорів, пов’язаних з порушенням їхніх прав;сторони – у справах про оскарження постанов про відшкодування шкоди, завданої незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, або прокуратури.