flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вирішення спору за участю судді

15 червня 2018, 11:43

Змінами до процесуальних кодексів запроваджено абсолютно нову процедуру – примирення сторін суддею, для якого роль посередника є новою, оскільки врегулювання та вирішення спору – це різні речі.

Процедура врегулювання спору за участю судді можлива виключно за згодою сторін і до початку розгляду справи по суті. Це є однією з основних її відмінностей від медіації, оскільки остання можлива на будь – якому етапі як досудового врегулювання, так і на стадії судового розгляду справи.

Підстави та порядок проведення врегулювання спору за участю судді передбачено доповненими в ЦПК та КАС України главами 4, які так і називаються «Врегулювання спору за участю судді».

Проведення врегулювання спору за участю судді здійснюється у формі спільних та (або) закритих нарад. Сторони мають право брати участь у таких нарадах у режимі відеоконференції в порядку, визначеному ЦПК України. Спільні наради проводяться за участю всіх сторін, їх представників та судді. Закриті наради проводяться за ініціативою судді із кожною зі сторін окремо.

Суддя спрямовує проведення врегулювання спору за участю судді для досягнення сторонами врегулювання спору.

На початку проведення першої спільної наради з врегулювання спору суддя роз’яснює сторонам мету, порядок проведення врегулювання спору за участю судді, права та обов’язки сторін.

Під час проведення спільних нарад суддя з’ясовує підстави та предмет позову, підстави заперечень, роз’яснює сторонам предмет доказування по категорії спору, який розглядається, пропонує сторонам надати пропозиції щодо шляхів мирного врегулювання сторонами спору. Суддя може запропонувати сторонам можливий шлях мирного врегулювання спору.

Під час закритих нарад суддя має право звертати увагу сторони на судову практику в аналогічних спорах, пропонувати стороні та (або) її представнику можливі шляхи мирного врегулювання спору.

Під час проведення врегулювання спору суддя не має права надавати сторонам юридичні поради та рекомендації, надавати оцінку доказів у справі. 

Як слідує з відомостей ЄДРСР, найбільш затребуваною така процедура є у цивільних справах, що стосуються малозначних справ. Дуже часто люди звертаються з такими справами до суду, оскільки не можуть або не хочуть знайти компроміс і врегулювати спір у позасудовому порядку і лише наявність позову стає тим подразником, що спонукає сторони сісти за стіл переговорів і врегулювати конфлікт ще до вирішення спору по суті.   

Стимулом для такого способу врегулювання спору може бути повернення позивачеві 50% сплаченого судового збору в разі укладення мирової угоди, відмови від позову чи визнання останнього відповідачем, як це передбачено ст. 142 ЦПК України.

Хоча в Менському районному суді ще нема випадків досудового врегулювання спору, проте, як зазначалось вище, в інших судах сторони вже використовують нові можливості врегулювання спору.

 Результати є різні. У деяких справах процедура врегулювання спору пройшла успішно і закінчилась тим, що позивач залишив подану ним заяву без розгляду. Проте є випадки, коли наради із суддею не дають бажаного результату. Про припинення врегулювання спору за участю судді постановляється ухвала і вирішується питання про поновлення провадження у справі. 

Трапляються випадки, коли відмовляють у задоволенні заяви про врегулювання спору за участю судді. Найчастіше причиною відмови є відсутність згоди іншої сторони на проведення такої процедури. Також причиною відмови може бути той факт, що заяву про врегулювання спору подано вже після того, як суд перейшов до розгляду справи по суті.

Отже, можна сказати, що процедура врегулювання спору за участю судді є прогресивною новелою процесуального законодавства і вже починає проходити випробування практикою, поступово набираючи обертів. І у разі успішного її проведення, вона стане дієвим інструментом вирішення спору у стислі строки.

 

помічник голови суду

прес-секретар Комова І.В.